Základní informace

Co je to Azurové pobřeží
Azurové pobřeží (Cote d'Azur) je pobřežní pás jižní Francie táhnoucí se od města Menton až k městu Cassis nedaleko Marseille. Tato oblast zahrnuje jak pobřeží, převážně oblázkové pláže, tak i zalesněné svahy, které přecházejí v mírná pohoří a směrem k Itálii v Alpy. Mezi městy Cannes a Menton vybíhají do moře malé poloostrovy a před pobřežím leží v moři menší ostrovy.

Cestovní doklady
Stačí vám občanský průkaz a dostatek eur.

Kudy jet
Pokud chcete jet autem přes hraniční přechod Rozvadov, trvá cesta přibližně 12 hodin, při průměrné rychlosti 100 km/h. Celá cesta vede po dálnici. Na průjezd Rakouskem si budete muset pořídit dálniční známku (zakoupitelnou u nás), v Itálii a Francii se platí mýtné v eurech přímo na dálnici. Nejrychlejší trasa z Prahy vede přes: Rozvadov – Regensburg – Mnichov – Kufstein (hraniční přechod s Rakouskem) – Innsbruck – Brennerský průsmyk (průjezd se platí, kolem 8 eur) – Bolzano – Trento – Verona – Brescia – Cremona – Piacenza – Tortona – Genova – Ventimiglia (celkově zaplatíte za mýtné v Itálii kolem 40 eur) – dále po dálnici ve Francii v blízkosti pobřeží do cílového místa. K dopravě lze využít též letecké linky z Prahy do Nice (centra Azurového pobřeží).
Cesta s Rozvadova do Nice
Červeně vyznačena cesta s Rozvadova do Nice

Kdy navštívit Azurové pobřeží
Azurové pobřeží je nejlepší navštívit na začátku července. Je zde nejméně turistů a voda již má příjemnou teplotu kolem 24°C. V srpnu je moře v průměru o dva stupně teplejší, ale je zde příliš turistů – přelidněné pláže, města, ucpané silnice. Azurové pobřeží můžete samozřejmě navštívit i mimo sezonu. V září je zde teplota moře ještě stále příjemná a potěší vás i nižší cena za ubytování.

Počasí v létě
V létě je počasí příjemné. Denní teploty se v červenci a srpnu pohybují kolem 27°C, v noci se ochladí, takže na procházku budete potřebovat lehký svetřík. Jsou zde ale i velmi teplé dny (přes 30°C) a následně i teplé noci (záleží na celkovém počasí v Evropě). I přesto si deštník a lehkou větrovku přibalte do svého zavazadla. Občas zaprší či zabouří i tady. Někdy je pošmourno a deštivo třeba celý den a teploty poklesnou až k 18°C. Tato situace netrvá však příliš dlouho. Celkově je spíše deštivější severní část Azurového pobřeží (od Mentonu ke Cannes). Jiné počasí je v Alpách. Celodenní modrá obloha v Alpách není běžná. Často přicházejí odpoledne přeháňky a bouřky, které byste neměli podceńovat. Pokud se chcete vydat na horskou túru, je vhodné sledovat předpověď počasí v místním tisku nebo v televizi.Ve svých obrázkových formách jsou srozumitelné i pro neznalce francouzského jazyka. Více >>

Bez alergie
Radovat se mohou alergici. Pylová rýma se vaší dovolené rozhodně nezúčastní a ekzematici se po eventuálním krátkodobém zhoršení svých potíží dočkají výrazného zlepšení zdravotního stavu. To vše má na svědomí mořská voda se svými minerály. Čím delší bude váš pobyt, tím více prospějete svému zdraví. Říká se, že první týden si zvykáte na jiné podnebí a teprve od druhého týdne začíná vaše tělo plně využívat léčivé účinky mořské vody a vzduchu.

Státní svátky v létě
Dne 14.7. je národní svátek – pád Bastily. Ve městech se pořádají oslavy na ulicích. Oslavy bývají zakončené velkolepým ohňostrojem.
Dne 15.8. - Nanebevzetí Panny Marie

Dovolená na Azurovém pobřeží
Líbí se vám Azurové pobřeží a chtěli byste ho navštívit? Prohlédněte si širokou online nabídku zájezdů na Azurové pobřeží Zároveň se můžete podívat na počasí.